AKTUALNOŚCI:
Zapraszamy do Wypożyczalni przy ul. Hallera
Od 1.02.2015 po miesięcznej przerwie jest otwarta Wypożyczalnia przy ul. Hallera 13. W pomieszczeniu biblioteki odnowione zostały ściany, założone rolety. Dla potrzeb mieszkańców udostępniony został komputer z drukarką. Zapraszam czytelników do korzystania z księgozbioru oraz z bezpłatnego internetu.
Maski karnawałowe
Dnia 8.02.2016 r. odbyły się zajęcia z pięciolatkami ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu Dzieci pod okiem animatorki kultury Magdy Jaworskiej wykonały maski karnawałowe.
W karnawałowe ostatki
9 lutego 2016 r. odbyło się ciekawe spotkanie słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z młodzieżą zrzeszoną w zespole „Muzyki dawnej”, prowadzonego przez mgr Annę Kuc, działającego przy Zespole Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy zaprezentowanej przez młodzież muzyki oraz obejrzeliśmy wykonane w takt tej muzyki dawne dworskie tańce.
Po występie młodzieży w tany ruszyli również słuchacze UTW. Pojawiły się nawet deklaracje włączenia do zespołu „Muzyki dawnej” seniorów.
Relacje polityczne między Polską a Rosją - wykład
Uczniowie szkół: Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny i Zespołu Szkół Nr 2 z Golubia-Dobrzynia oraz Zespołu Szkół im. Lecha Wałęsy z Kowalewa-Pomorskiego wzięli udział w wykładzie zorganizowanym w MiPBP. Poprowadził go Pan Witold Jankowiak z ODM w Toruniu. Temat spotkania był bardzo ciekawy: „Relacje polityczne między Polską a Federacją Rosyjską”. Młodzież biorąca w nim udział na pewno poszerzyła swoją wiedzę na temat Rosji, stosunków i kontaktów między Polską a Rosją na przestrzeni wieków, uwarunkowań gospodarczych, społecznych, politycznych. Wiadomości przekazywane przez wykładowcę dopełniają i rozszerzają wiedzę uczniów, systematyzują ją. Następny wykład odbędzie się 17.03 o godz. 11:00 temat spotkania ; „Relacje polityczne między Polską a Niemcami”.
czytaj dalej na temat: Relacje polityczne między Polską a Rosją - wykładOzdabiamy pączki
Dnia 1.02.2016r. odbyły się kolejne zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr.2 w Golubiu-Dobrzyniu. Tym razem dzieci pod okiem Pani Magdy Jaworskiej ozdabiały pączki. Pączki były wykonane z masy solnej.
Podsumowanie Ferii
18.01.2016 – Zajęcia i gry na miejscu
19.01. – „Na szkle malowane” – zajęcia plastyczne prowadzone przez bibliotekarza gminy z filii Gałczewko Piotra Jaworskiego – Dzieci malowały motywy wybrane przez siebie.
21.01. – Zajęcia wspólne ze Świetlicą Socjoterapeutyczną. Wykonywanie maski karnawałowej według własnego pomysłu. Zajęcia prowadzone przez Pana Piotra Jaworskiego i Panią Magdę Jaworską.
22.01. – Spotkanie z Panią policjant Justyną Skrobiszewską z Komendy Powiatowej w Golubiu-Dobrzyniu. Tematem pogadanki bezpieczeństwo dzieci podczas ferii i zagrożenia płynące z Internetu.
25.01. – Wykonywanie kukiełek do teatrzyku i krótkie przedstawienie przygotowane przez dzieci pod kierunkiem Pani Magdy Jaworskiej.
26.01. – Gry i zabawy planszowe; wykonywanie bałwana z kolorowych wycinanek.
27.01. – „Królewna Śnieżka” – przedstawienie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem w Przedszkolu Publicznym Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.
28.01. – Wykonywanie serduszka walentynkowego z masy solnej. Zajęcia pod kierunkiem Pana Piotra Jaworskiego.
29.01. – Zakończenie ferii przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Zajęcia wspólne ze Świetlicą Socjoterapeutyczną na terenie OSIR-u. Konkursy, quiz sportowy. Zajęcia w bibliotece z Panią Magdą Jaworską – lepienie kolorowego, papierowego smoka.
czytaj dalej na temat: Podsumowanie FeriiFerie Zimowe 2016
Podczas minionych ferii na czytelników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży czekało wiele atrakcji Oprócz wcześniej wymienionych dzieci uczyły się skręcania balonów. Pod okiem bibliotekarki i animatorki Joanny Metel-Peplińskiej rozwijały kreatywne i logiczne myślenie, a także sprawność manualną i umiejętność doboru kolorów, tworząc balonowe zwierzaki i inne wzory. Nie zabrakło również innych ciekawych zabaw.
Wrażliwości na przyrodę i zwierzęta dzieci uczyły się na spotkaniu z hodowcą psów Panią Barbarą Bettin z hodowli King Jasmin. Dzieci dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktów z psami, poznały zwyczaje psów, a także zobaczyły psa wystawowego. Po wycieczce do teatru ostatnim elementem ferii w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży było wspólne śpiewanie.
czytaj dalej na temat: Ferie Zimowe 2016Przywrócić pamięć ciąg dalszy historii
Rodziny osób wywiezionych do łagrów w ZSRR w 1945 roku w sobotnie przedpołudnie (30.01.2016) spotkały się przed golubskim kościołem aby uczcić pamięć ludzi, którzy zmarli w obozie Siewierna Griwa. Urna z ziemią z łagru została umieszczona obok pomnika, ks. Proboszcz Andrzej Zblewski poświęcił urnę i wszyscy zebrani odmówili wspólną modlitwę, po której nastąpiło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Żeromskiego 11, gdzie o godz. 11.30 odbyło się spotkanie z Panem Leszkiem Masłowskim mieszkańcem Chełmży, który w lutym 1945 r w wieku 17 lat został zabrany z ulicy przez NKWD i wywieziony do łagru Siewierna Griwa – rejon Szatura. Pan Leszek jest autorem książki „Zraniona młodość – wspomnienia Sybiraka”. Nasze spotkanie dotyczyło wspomnień naszego gościa z jego pobytu w łagrze. Tragiczny los, jaki spotkał Pana Masłowskiego był też udziałem wielu mieszkańców naszego miasta, którzy z powodu głodu, zimna i chorób zmarli w trakcie podróży do łagru oraz podczas pobytu w nim. Dalsza część spotkania była poświęcona dzisiejszemu obrazowi wsi Siewierna Griwa i miejscu gdzie obecnie można składać kwiaty i zapalać znicze. Tę część spotkania poprowadził Pan Cezary Marciniak, który pracuje w Siweiernej Griwie i z miejsca gdzie teraz znajduje się las przywiózł nam ziemię, która została umieszczona w urnie. Na zakończenie spotkania wykonano wspólne zdjęcie rodzin biorących udział w uroczystości.
Zelda
W poniedziałkowe przedpołudnie (1.02.2016r.) w siedzibie biblioteki odbyło się drugie spotkanie klubowiczów z DKK. W gronie miłośników książek omówiliśmy książkę autorstwa Nancy Milford „Zelda – wielka miłość Scotta Fitzgeralda”. Biografię, która wymagała siedmiu lat przygotowań przez autorkę uznaną jako jedną z lepszych biografek słynnych Amerykanek wywołała ożywioną dyskusję. Były słowa Krytyczne, że książka zawiera zbyt dużo niepotrzebnych szczegółów ale i takie, które wyraziły zachwyt nad starannością, dokładnością w uchwyceniu osobowości Zeldy. Kolejne pozycje wybrane do przeczytania na nasze spotkanie (7.03.2016r.) to książka Davida Beldacciego „Niewinny”.
Stres ma wielkie oczy
27 stycznia 2016 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali bardzo ciekawego wykładu „Stres ma wielkie oczy – jak sobie radzić w sytuacjach stresowych”, który wygłosił psycholog mgr Bartosz Gwizdała – wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.