AKTUALNOŚCI:
Wesołego Alleluja

Pięknych Świąt Wielkanocnych
- obfitujących w rodzinne spotkania,
pozytywne emocje i wiosenną radość
- tego życzą
Dyrektor i Pracownicy
Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej
w Golubiu-Dobrzyniu
Żegnamy zimę i witamy wiosnę
Na kolejnych zajęciach z grupą pięciolatków ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu w pochodzie z Marzanną żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Dzieci naklejały na arkusz papieru kolorowe kwiatki „strojąc” uprzednio narysowaną przez Panią Magdę Jaworską „Panią Wiosnę”.
Pisanki
Dnia 14.03.2016 pięciolatki pod okiem Pani Magdy Jaworskiej rysowały zajączka, a następnie wyklejały kolorowe pisanki. W przerwie były gry i zabawy.
Wiosna tuż tuż !
W Filii Osiedle Młodych odbyły się zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Pięciolatki wraz z Panią Magdą Jaworską rysowały wiosnę, a następnie wykonały marzannę. W trakcie zajęć dzieci wspólnie z Panią Magdą uczestniczyły w zabawach i grach.
Relacje polityczne między Polską a Niemcami
Wykład miał miejsce 17.03.2016 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Poprowadził go Pan Witold Jankowiak. Na spotkaniu była obecna młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny, Zespołu Szkół Nr 2 oraz uczniowie Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim im. L. Wałęsy. Dwa poprzednie spotkania poświęcone były: Znaczeniu Chin we współczesnym świecie oraz Relacjom politycznym między Polską a Federacją Rosyjską. O terminie i temacie następnej debady poinformujemy w późniejszym terminie.
Młodzież rozmawiała o książkach
Idąc w sukurs ostatnim danym Biblioteki Narodowej a propos czytelnictwa Polaków Oddział dla Dzieci i Młodzieży może się pochwalić mądrymi i oczytanymi czytelnikami. Na kolejne spotkanie w dniu 11 marca, do Oddziału przybyła liczna grupa uczniów z golubskich gimnazjów, gdzie wspólnie z bibliotekarką Joanną Metel-Peplińską omawiała przeczytane książki i przygotowania do wspólnego projektu związanego z czytelnictwem.
Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3
Do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży 11 marca przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu. Podczas lekcji bibliotecznej dotyczącej tematu „Czym jest książka, czym jest biblioteka?” uczniowie dowiedzieli się co to jest biblioteka; czym biblioteka różni się od księgarni; jakie książki oferuje czytelnikom Oddział, kim jest bibliotekarz i jaką pracę wykonuje. Dzieci zwiedziły całą bibliotekę i dowiedziały się jakie zalety niesie czytanie książek, m.in. poszerzanie wiedzy i umiejętności, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie pamięci i wyobraźni, przeżycie fajnej przygody. Podczas pasowania na czytelnika uczniowie zobowiązali się do czytania książek i ich poszanowania. Nie zabrakło też fajnej zabawy.
czytaj dalej na temat: Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3
Sowy w bibliotece
Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły „Sowy” z Publicznego Przedszkola Nr 2 w G-D
Dzieci zapoznały się z miejscem jakim jest biblioteka; dowiedziały się jakie warunki trzeba spełnić, by zostać czytelnikiem; jak należy obchodzić się z książka i jaką ofertę ma dla najmłodszych Oddział. Dzieci obejrzały wiele ciekawych książek, ale także wzięły udział w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach. Na zakończenie Pani Joanna Metel-Peplińska pasowała dzieci na czytelników biblioteki oraz rozdała słodkie niespodzianki.
czytaj dalej na temat: Sowy w biblioteceDzień Kobiet u Studentów Trzeciego Wieku
16 marca 2016 r. odbyło się uroczyste spotkanie słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w okazji minionego Dnia Kobiet, które uświetniły swoimi występami : grupa poetycka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Toruniu oraz zespoły „Wesoła Harmonia” i „Kapela Benka”.
Dzień Kobiet
W dniu 9.03.2016r. w Świetlicy Wiejskiej w Nowogrodzie odbyło się cykliczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet pt. „Kobiety Naszej Małej Ojczyzny”. Na uroczystość zaproszono panie aktywnie działające w organizacjach pozarządowych w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca Koła SPP Ewa Kaźmierkiewicz. Następnie głos zabrał Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Pan Andrzej Okruciński, który podziękował paniom za aktywną działalność w swoich miejscowościach i złożył okazjonalne życzenia. Burmistrza Miasta Golub-Dobrzyń reprezentowała Pani Mariola Milarska, która przekazała listowne podziękowanie oraz złożyła życzenia z w/w święta. Do podziękowań i życzeń dołączył Sekretarz Urzędu Gminy Pan Krzysztof Pieczka. Oprócz bibliotekarzy z powiatu Golub-Dobrzyń w spotkaniu uczestniczyły Panie ze Stowarzyszeń na Rzecz Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich, Uniwersytet III Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział G-D i Kowalewo Pomorskie oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Z okazji Dnia Kobiet dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie przygotowały program artystyczny. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna z działalności mieszkańców Nowogrodu na rzecz lokalnej społeczności. W miłej atmosferze toczyły się rozmowy na tematy związane z działalnością stowarzyszeń i wzajemnej wymiany doświadczeń i przyszłych działań. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac rękodzieła artystycznego pań Towarzystwa na Recz Rozwoju Wsi Nowogród i Okolic i Koła Gospodyń Wiejskich. Inicjatorem spotkań pań aktywnie działających w swoich środowiskach jest koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy MiPBP w G-D.


















