AKTUALNOŚCI:
Ostatki – czyli dziś śledzik
Jakże Cię nie żałować, miły Mięsopuście, jedna spyra w gruchu była, a druga w kapuście !"
Ostatki – zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Inaczej Mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty, a inaczej kuse dni. Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do prostych potraw. Najważniejszym z dni jest wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W Wielkopolsce i na Kujawach nazywano ten dzień podkoziołkiem.
Osoby, które chciałyby więcej dowiedzieć się o zwyczajach i obyczajach związanych z zapustami, zapraszamy po lekturę do biblioteki.
Śledź w oleju z cebulką
Składniki:
50 dag matiasów solonych
5-6 łyżek mleka
5 łyżek oliwy z oliwek( może być olej np. słonecznikowy lub rzepakowy)
2 duże cebule
Sposób przyrządzenia:
Cebulkę posiekać na drobno. Filety za śledzi wymoczyć w mleku przez godzinę. Opłukać, osuszyć na ręczniku papierowym, włożyć do słoika warstwami na przemian z cebulą. Zalać śledzie oliwą lub olejem i włożyć do lodówki. Najlepiej przygotować 2-3 dni przed podaniem, aby śledzie się dobrze zamarynowały. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Małgorzata Caprari – „Kuchnia Polska : 1500 przepisów”
Życzymy smacznego!
czytaj dalej na temat: Ostatki – czyli dziś śledzikPorządkujemy księgozbiory
W ramach opieki merytorycznej nad bibliotekami w powiecie golubsko-dobrzyńskim odwiedzono filię w Gałczewku. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowogrodzie wraz z filiami przystąpiła do wdrażanie w swoich placówkach bibliotecznego komputerowego systemu MAK+. Po pierwszych szkoleniach dla bibliotekarzy rozpoczęto wprowadzanie księgozbioru bibliotek do systemu MAK+. W trakcie tych prac przystąpiono również do selekcji książek zdezaktualizownych, nieczytanych, zniszczonych oraz zaczytanych. W bibliotece dokonano selekcji książek z literatury niebeletrystycznej i pięknej polskiej. Jeszcze wcześniej takiej selekcji dokonano w Filii Ostrowite gdzie również wyselekcjonowano książki zniszczone, zaczytane oraz niewypożyczane, z przeznaczaniem na ich ubytkowanie.
Wyjątkowe spotkanie z s. Barbarą Rybus
W piątkowe popołudnie gościem naszej biblioteki była siostra Barbara Rybus, która w latach 1995-2013 kierowała Domem Dziecka św. Mikołaja w Nowosybirsku. Punktem wyjściowym opowieści s. Barbary była książka napisana już po powrocie z Rosji pt. „Dom św. Mikołaja na Syberii, w którym zamieszkała boża miłość”. To wyjątkowe spotkanie to opowieść s. Barbary o powołaniu i drodze, która doprowadziła ją do kierowania Domem św. Mikołaja i niesienie pomocy dzieciom, które mogły wyjść z niezwykle trudnych sytuacji rodzinnych. Siostra opowiedziała nam także o historiach dzieci przebywających w domu dziecka i ich dalszych losach. To zarówno opowieść o miłości, cierpliwości, przebaczeniu, które potrafią być kluczem do ludzkich serc. Po spotkaniu można było kupić książkę z autografem s. Barbary.
czytaj dalej na temat: Wyjątkowe spotkanie z s. Barbarą RybusTłusty czwartek – polska tradycja
Według kalendarza chrześcijańskiego ostatni czwartek przed wielkim postem, zwany jest tłustym czwartkiem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W ten dzień dozwolone jest objadanie się pączkami i faworkami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Staropolskie przysłowie mówi „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i dobrych pączków nasmażyła”.
My podajemy naszym czytelnikom przepis na najlepsze pączki na świecie, z książki Małgorzaty Caprari „Kuchnia polska : 1500 przepisów”.
Pączki tradycyjne
składniki:
4 szklanki mąki pszennej
5 żółtek
1 szklanka gęstej śmietany
1 porcja drożdży instant
1 łyżka cukru
2 łyżki margaryny lub masła
1 kieliszek spirytusu
15 dag cukru pudru
cukier waniliowy lub szczypta mielonego cynamonu
konfitury lub dżem do nadziewania
tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)
Sposób przyrządzenia: żółtka lekko ubić ze śmietaną, dodać mąkę ze szczyptą soli, stopiony tłuszcz i drożdże. Wyrobić elastyczne ciasto i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Natłuszczonymi rękami odrywać kawałki wyrośniętego ciasta, formować placuszki i kłaść na nich po łyżce konfitur, a następnie formować niewielkie okrągłe pączki. Gotowe pączki ułożyć na wysypanej mąką stolnicy i pozostawić na pół godziny, aby wyrosły. Smażyć na złoty kolor z obu stron w głębokim tłuszczu z dodatkiem spirytusu. Odsączyć z tłuszczu najlepiej na papierowych ręcznikach i przez sitko posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.
Życzymy smacznego !!!
czytaj dalej na temat: Tłusty czwartek – polska tradycjaSpotkanie filmowe
To już trzecie spotkanie z cyklu „W starym kadrze” , w którym prowadzący spotkanie dr Zbigniew Modrzyński omówił film „Kochanowie z Marony”. To polski melodramat z 1966 roku w reżyserii Jerzego Zarzyckiego, zrealizowany na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Główne role zagrali aktorzy: Barbara Horowianka, Andrzej Antkowiak i Józef Łotysz. W 2005 roku kolejnej adaptacji prozy Iwaszkiewicza dokonała Izabela Cywińska w reżyserii, której w filmie bardziej współcześnie opowiada o różnych odcieniach miłości głównych bohaterów. W role te wcieli się aktorzy: Karolina Gruszka, Krzysztof Zawadzki i Łukasz Simlat
Warsztaty komiksowe za nami
W Zespole Szkół Miejskich dla uczniów Liceum Sztuk Pięknych zostały przeprowadzone warsztaty komiksowe „Kajko i Kokosz - historia polskiego komiksu”. Prowadzącym zajęcia był Bogdan Ruksztełto-Kowalewski, który na co dzień pracuje w Bibliotece Manhattan w Gdańsku, gdzie zajmuje się działem komisów liczącym 12 tyś. egzemplarzy. Jest on także członkiem Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której celem jest ochrona i zachowanie pamiątek związanych z jego twórczością. Uczniowie biorący udział w warsztatach oprócz prezentacji mogli zobaczyć oryginalne rysunki samego autora serii Kajko i Kokosz oraz sami narysować postacie komiksowe. Kolejna propozycją ze strony biblioteki jest zorganizowanie dla uczniów warsztatów z Mangi.
czytaj dalej na temat: Warsztaty komiksowe za namiUWAGA CZYTELNICY
Fizjoterapia osób starszych
Wykładowca dr n.med. Piotr Czynsz w temacie, jak wyżej, tym razem skupił się na "osteoporozie". Niby coś już o tej przykrej chorobie wieku sędziwego wiemy, niektórzy już nawet jej przykrych skutków doświadczyli, ale z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy doświadczonego lekarza. Tym bardziej, że doktor bardzo ciekawie, posiłkując się przykładami, podawał przyczyny dolegliwości, wskazywał jak bronić się przed chorobą i spowodowanymi za jej przyczyną urazami oraz jak skutecznie prowadzić rehabilitację, jeśli już dojdzie do złamania.
Następne spotkanie już za dwa tygodnie 5.03.2025r., na którym wykład zatytułowany "Sumerowie- kolebka cywilizacji" wygłosi mgr Roman Pleszyński.
Jak być dzielnym
Jak być dzielnym i w jaki sposób przełamywać lęki tego dowiedziały się przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 2 w G-D, z książki - "Bądź dzielny pingwinku" G. Andreae. Dzieci odwiedziły Odział dla Dzieci i Młodzieży naszej biblioteki, gdzie pod okiem bibliotekarki poznawały bibliotekę i literaturę. zostały też zachęcone do zapisu do biblioteki i wzięcia udziału w akcji czytelniczej "Mała książka wielki człowiek".