AKTUALNOŚCI:
Uważność
Podczas wczorajszego dnia ferii w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczestnicy ćwiczyli świadome skupianie uwagi na chwili obecnej. Uważność pomaga rozwijać skupienie na własnych myślach, emocjach i otoczeniu. To z kolei wspiera poprawę koncentracji i lepsze radzenie sobie z trudnościami. W ramach mindfulness dzieci odbyły spacer po Golubiu-Dobrzyniu przysłuchując się i nagrywając dźwięki swojego miasta.
Z każdą minutą dzieci odbierały coraz więcej dźwięków otoczenia - głosy ptaków, aut, szczekanie psa itp. Dostrzegały więcej zdarzeń. Dźwiękową pocztówkę z Golubia-Dobrzynia przedstawimy Państwu na koniec tygodnia.
Zajęcia prowadziła p. Joanna.
czytaj dalej na temat: Uważność
Z bibliotecznej półki…
Dzięki książce Mariusza Urbanka pt. „Julian Tuwim. Wylękniony bluźnierca”, która dziś „wypadła” nam z bibliotecznej półki, poznajemy- dość wnikliwie- jednego z najlepszych poetów polskich.
Dowiadujemy się nie tylko o jego twórczości, ale i pasjach, o których niewielu czytelników wiedziało. Jest to też swoista „podróż” po zakamarkach kultury polskiego międzywojnia.
Jeśli ktoś chciałby bliżej przyjrzeć się życiu Tuwima (a ono wcale nie było usłane różami), poszukać w nim nie tylko poety, ale zwykłego człowieka, to zapraszamy do biblioteki.
czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki…Będzie się działo ... w Lutym
C(k)ultura
Ferie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zaczęły się z wysokiego C. Kultura - czym jest i jaki ma wpływ na człowieka, tego doświadczali uczestnicy. Poznali postaci wielkich artystów takich jak m.in. Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Jan Matejko oraz ich dziełami.
Zdobytą wiedzę dzieci przełożyły w postać lapbooka czego efekty można zobaczyć na zdjęciach. Zajęcia prowadziła p. Joanna.
czytaj dalej na temat: C(k)ulturaKiermasz książek dla WOŚP
W Zespole Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu odbył się 33 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny raz nasza biblioteka podczas finału zorganizowała Kiermasz Taniej Książki. Ze sprzedaży książek zebraliśmy 174,95 zł., zebraną kwotę przekazaliśmy do sztabu WOŚP w szkole. Wszystkim zaangażowanym w akcje serdecznie dziękujemy. Za rok gramy znowu dla Jurka Owsiaka i jego Świątecznej Orkiestry.
O książkach przy kawie
20.01.2025 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem – jak zwykle przy kawie i ciasteczkach – omawialiśmy książki: „Tango” Michała Witkowskiego i „ostatnią podróż Winterberga” Jarosława Rudisa. Klubowicze dyskutowali, wymieniali się wrażeniami.
„Tango”, wciągający kryminał przenoszący nas w czasy międzywojenne, przypadł do gustu większości czytelników. „Ostatnia podróż…” okazała się książką trudniejszą, z akcją umiejscowioną w czasach Austro-Węgier, dokąd w podróż po wspomnieniach zabierają nas główni bohaterowie
Maria Dąbrowska znana i nieznana
To było wyjątkowe spotkanie i wyjątkowi goście. Opowieść o Marii Dąbrowskiej pozwoliła na poznanie i odkrycie tej sylwetki na nowo. Natomiast Płonne zaciekawia i zachęca do odwiedzenia miejsca gdzie rodziły się „Noce i dni”. Nietuzinkowi ludzie i fundacja, która udowadnia, że niemożliwe jest możliwe. Dziękujemy Dawidowi Stachowskiemu za prezentację o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej oraz pani Prezes Fundacji Noce i dni – Marzenie Pietrzak i Stefanii Kłoss za obecność na piątkowym spotkaniu.
„W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasem bywają też niedziele...”
czytaj dalej na temat: Maria Dąbrowska znana i nieznana
Poznajemy historię Naszej Małej Ojczyzny
Z okazji 105. rocznicy powrotu Golubia do Wolnej Polski, w sali nr 1 Urzędu Miasta została przygotowana wystawa czasowa. Starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewcz przeprowadziła lekcję historii dla uczniów klasy 5a z Zespołu Szkół Miejskich, dotyczącą odzyskania niepodległości w 1918 r. i wyzwolenia Golubia przez Błękitną Armię gen. Józefa Hallera.
czytaj dalej na temat: Poznajemy historię Naszej Małej Ojczyzny