Koło Rodzin Sybiraków
Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru
AKTUALNOŚCI:
Pamięci chełmżyńskich Sybiraków
19 lutego 2024 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków z Golubia–Dobrzynia wzięli udział w obchodach 80. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła oraz Jacek Kaźmierkiewicz. Jak co roku na uroczystości obecne były rodziny Sybiraków, władze samorządowe, młodzież, nauczyciele oraz mieszkańcy Chełmży. Wspólnie uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię. Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świeta, po zakończeniu, której uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Głos zabrali: Burmistrza Chełmży – Paweł Polikowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków oraz zaproszeni goście. W bibliotece mogliśmy obejrzeć wystawę pt. „Sybiracy, zesłańcy, deportowani” oraz wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Julii Wiśniewskiej. W dalszej części spotkania wspominaliśmy tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.
czytaj dalej na temat: Pamięci chełmżyńskich Sybiraków85. Rocznica Pierwszej Masowej Deportacji Polaków na Sybir
10 lutego 2025 roku członkowie Koła Rodzin Sybiraków wzięli udział w uroczystych obchodach 85. Rocznicy Pierwszej Masowej Deportacji Polaków na Sybir. Organizatorem tej doniosłej uroczystości był Związek Sybiraków Oddział i Koło Sybiraków w Toruniu. W uroczystych obchodach Koło Rodzin Sybiraków reprezentowali: Prezes Koła – Ewa Kaźmierkiewicz oraz członek zarządy Marian Pniewski. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Chrystusa Króla, a po jej zakończeniu przy pomniku Zesłańców Sybiru odbyła się uroczystość z udziałem władz samorządowych województwa, urzędu marszałkowskiego, miasta Torunia oraz wojska. Po przywitaniu gości i okolicznościowych przemówieniach delegacje biorące udział w obchodach, przy pomniku złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Podczas tej uroczystości odbył się apel poległych oraz krótki koncert orkiestry wojskowej. W dalszej części spotkania, w szkole młodzież VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przygotowała dla zaproszonych gości montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tematyki deportacji. Spotkanie zakończyło się przy tradycyjnej przy kawie oraz rozmowach o sprawach bieżących dotyczących działalności Związku Sybiraków.
Pamięci masowych deportacji
23 stycznia br. przypada 80. rocznica aresztowań i deportacji mieszkańców miasta i okolic do łagrów w ZSRR. Uroczystość przed pomnikiem Sybiraków w Golubiu rozpoczęto od krótkiej modlitwy za zmarłych mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic, którą odmówił proboszcz parafii ks. Grzegorz Koczot. Z tej okazji Wiceburmistrz Miasta Piotr Kowalczyk, Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Zbigniew Warnel, Sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń Krzysztof Pieczka wraz z delegacją Rodzin Sybiraków dla upamiętnienia masowych deportacji złożyli kwiaty i zapalili znicze. Organizatorem tej symbolicznej uroczystości była Ewa Kaźmierkiewicz Prezes Koło Rodzin Sybiraków. W ten sposób uczciliśmy tych, co odeszli oddając im hołd i pielęgnując o nich pamięć.
czytaj dalej na temat: Pamięci masowych deportacjiZ wizytą w urzędzie
Prezes Związku Sybiraków w Toruniu – Jan Myrcha oraz Prezes Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu - Ewa Kaźmierkiewicz w dniu wczorajszym złożyli wizytę u Burmistrzyni Miasta Golubia-Dobrzynia – Dominiki Piotrowskiej i Sekretarz Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego – Katarzyny Orłowskiej. Rozmowy dotyczyły działalności Związku na rzecz Sybiraków i ich rodzin. W trakcie rozmowy Pan Myrcha zaproponował, aby w przyszłym roku zorganizować dwudniową wycieczkę do Torunia, integrującą młodzieży ze szkół noszących imię Zesłańców Sybiru i klas mundurowych z byłego województwa toruńskiego, w którym działają Koła Sybiraków. Natomiast w latach kolejnych takie wycieczki byłyby zorganizowane w innych miastach, w których działają organizacje zrzeszające Sybiraków i ich rodziny. Na koniec spotkania Pan Jan Myrcha wręczył Pani Burmistrzyni i Pani Sekretarz książkę ze wspomnieniami Sybiraków z pobytu w radzieckich łagrach.
czytaj dalej na temat: Z wizytą w urzędzie
Sybiracy – pamięć wciąż żywa – 17.09.2024
W ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka, które zostały połączone z 79. rocznicą deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR i dziesięcioletnią działalnością Stowarzyszenia, została w kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu odprawiona uroczysta msza św. w intencji osób wywiezionych do obozów pracy. W dalszej części pod pomnikiem Sybiraków znajdującym się przy kościele, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Druga część uroczystości odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Zaproszonymi gośćmi byli: Zygmunt Mikosza – Sybirak z Chełmży, Jack Foksiński – Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, Dominika Piotrowska – Burmistrzyni Golubia-Dobrzynia, Krzysztof Pieczka – Sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń, Zbigniewa Warnel – Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, Witold Juszczak – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysław Gutmański – Radny Powiatu, dyrektorzy szkół, instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, członkowie Koła Rodzin Sybiraków oraz rodziny osób deportowanych. Z okazji dziesięciolecia działalności stowarzyszenia, urzędom i osobom, które wspierały przez ten okres działalność Koła zostały wręczone symboliczne statuetki. Całość dopełnił i uświetnił koncert pt. „Pieśni i piosenki dla Sybiraków” w wykonaniu Jakuba Gajdeckego i Jagody Kacprzak z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia. Obchodom towarzyszyła wystawa zdjęć ilustrujących działalność Koła w latach 2014-2024. W imieniu Koła Rodzin Sybiraków składamy serdeczne podziękowania dla dyrektorów następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im . Konstytucji 3 Maja, Zespół Szkół Miejskich, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny za udział uczniów i klasy mundurowej w pierwszej części uroczystości.Organizacja Światowego Dnia Sybiraka została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „ Sybiracy – pamięć wciąż trwa” i dofinansowana z Gminy Miasto Golub-Dobrzyń.
czytaj dalej na temat: Sybiracy – pamięć wciąż żywa – 17.09.2024
Sybiracy – Pamiętamy!
29 lutego 2024 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków z Golubia–Dobrzynia wzięli udział w obchodach 79. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła oraz członkowie: Jacek Kaźmierkiewicz, Edward Bartkowski. Jak co roku na uroczystości obecne były rodziny Sybiraków, władze samorządowe, młodzież, nauczyciele oraz mieszkańcy Chełmży. Wspólnie uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię. Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali: Burmistrza Chełmży – Pan Jerzy Czerwiński oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków oraz zaproszeni goście. W bibliotece wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Zraniona młodość – wspomnienia Sybiraka – Leszka Masłowskiego”. W dalszej części spotkania wspominaliśmy tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.
czytaj dalej na temat: Sybiracy – Pamiętamy!