Sybiracy – pamięć wciąż żywa – 17.09.2024
W ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka, które zostały połączone z 79. rocznicą deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR i dziesięcioletnią działalnością Stowarzyszenia, została w kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu odprawiona uroczysta msza św. w intencji osób wywiezionych do obozów pracy. W dalszej części pod pomnikiem Sybiraków znajdującym się przy kościele, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Druga część uroczystości odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Zaproszonymi gośćmi byli: Zygmunt Mikosza – Sybirak z Chełmży, Jack Foksiński – Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, Dominika Piotrowska – Burmistrzyni Golubia-Dobrzynia, Krzysztof Pieczka – Sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń, Zbigniewa Warnel – Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego, Witold Juszczak – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Mieczysław Gutmański – Radny Powiatu, dyrektorzy szkół, instytucji, przedstawiciele stowarzyszeń, członkowie Koła Rodzin Sybiraków oraz rodziny osób deportowanych. Z okazji dziesięciolecia działalności stowarzyszenia, urzędom i osobom, które wspierały przez ten okres działalność Koła zostały wręczone symboliczne statuetki. Całość dopełnił i uświetnił koncert pt. „Pieśni i piosenki dla Sybiraków” w wykonaniu Jakuba Gajdeckego i Jagody Kacprzak z Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia. Obchodom towarzyszyła wystawa zdjęć ilustrujących działalność Koła w latach 2014-2024. W imieniu Koła Rodzin Sybiraków składamy serdeczne podziękowania dla dyrektorów następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im . Konstytucji 3 Maja, Zespół Szkół Miejskich, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny za udział uczniów i klasy mundurowej w pierwszej części uroczystości.Organizacja Światowego Dnia Sybiraka została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „ Sybiracy – pamięć wciąż trwa” i dofinansowana z Gminy Miasto Golub-Dobrzyń.


















